Oficiální představení Projektu VRT CZ

V Praze se v červnu konalo oficiální představení projektu VRT CZ, kde byl přítomen generální ředitel SŽ Jiří Svoboda či členové vedení českých železničních firem a několik dalších potenciálních partnerů projektu.

Úvodní slovo při představení projektu VRT CZ měl Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic s.o.: Přeji si, aby toto setkání bylo pro vysokorychlostní tratě něčím co se jednou naplní. Takhle blízko k VRT jsme v ČR nikdy nebyli, takže se ušel kus cesty. „VRTKy“ budou hlavně o vůli. Kdo bude mít vůli, tak jednou bude mnohem dále než ti, co tvrdí, že VRT tady nikdy nebudou. Na odlehčení řeknu, že před 4 lety jsem byl na Hospodářském výboru a mluvil jsem o VRT přímo s legislativci, kteří mi řekli, ať s tím jdu někam. Byl jsem tam nedávno a vyptávali se, jak to s VRT vidím časově. Pohled na ně se stále mění. Ale pokud u VRT budou české firmy, tak se nebojím. Příjezd vlaku TGV  byla unikátní záležitost. Rozrezonovali jsme VRT na maximum, milion a půl lidí si přečetlo jakýkoliv článek o VRT. Na sociálních sítích jsme měli čísla v řádu deseti tisíc, která jsou doložitelná. Tak ať mi pak někdo neříká, že to nemělo smysl. Mělo to smysl.

„Je zde větší pravděpodobnost, já to tak cítím, že možná se na výstavbu VRT najdou lehčeji peníze než na jiné projekty. A abychom v tomto státě nenašli například 10 – 20 % zbylých financí na tento projekt, tak bychom byli hloupí.’’dodal na závěr o finanční stránce projektu Jiří Svoboda.

Výkonnou ředitelkou projektu VRT CZ je Renata Suchánková, která celý projekt představila na tomto setkání. Iniciátorka tohoto projektu je přesvědčena, že české společnosti a jejich odborníci mohou nabídnout široké spektrum produktů, výrobků, služeb, know-how i poctivé práce na špičkové úrovni. „Nás a vás spojuje to, že chceme být součástí výstavby vysokorychlostních tratí v ČR. A od toho je náš projekt VRT CZ. Na Rail Business Days náš stánek navštívil přímo ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic s.o. a projekt se jim velmi líbil. Doufám, že tomu bude i nadále. My si stojíme za tím, že tento projekt má smysl.’’ řekla výkonná ředitelka projektu VRT CZ Renata SuchánkováPŘEDSTAVENÍ PROJEKTU VRT CZ | 28. 6. 2022